Welcome to Alba Flash News! The idea of this blog is to comment on relevant and interesting celebrity news & events, fun & entertainment, unique stories and more, in a concise and simple format without gimmicks. We bring you the latest news titles on albanian gossip and showbiz in a flash style. The blog supports english and albanian language. Enjoy!

Wednesday, 14 May 2014

Roza Lati makes "bearded woman"

Roza Lati ben "Conchita"-n

Conchita Wurst, he or she who won Eurosong 2014, with the presentation as a bearded woman, to many people, has left mixed feelings, and numerous controversies. It seems as if this phenomenon has left impressions with charming presenter, Roza Lati, who has decided to try herself as such woman. Conchita's beard brought huge luck to her in Eurovision, while we waiting to see what will this beard bring to Roza, apart from big laughter by fans.
- - - - - - - - - - - - - -

Roza Lati ben "femren me mjeker"
Conchita Wurst, ai apo ajo qe fitoi Eurosongun 2014, me paraqitjen si nje femer me mjeker, tek shume njerez, ka lene ndjesi te perziera dhe polemika te shumta. Duket sikur ky fenomen i ka lene mbresa edhe prezantueses simpatike, Roza Lati, e cila ka vendosur ta provoj veten si nje femer e tille. Conchites mjekra i solli shume fat ne Eurosong, ndersa presim te shohim se cfare do i sjell Rozes mjekra e saj, pervec te qeshurave te shumta nga fansat.

Tuesday, 13 May 2014

Blendi Fevziu trendy, with no hair and no socks

Blendi Fevziu ne kopertinen "Elegance" Maj 2014

Here we have the mighty one of our television screen, the well known TV moderator Blendi Fevziu, who shows his taste in clothes for the cover of the magazine "Elegance" in its latest May issue. Moderator, among other, brings a unique story inside, in his Silver Jubilee of his career with a new set of photographs like this.
- - - - - - - - - - - -

Blendi Fevziu ndjek moden, pa floke dhe pa corape
Ja ku e kemi te fortin e ekranit televiziv, moderatorin e njohur Blendi Fevziu, i cili tregon shijen e tij te veshjes per kopertinen e revistes "Elegance", ne numrin e saj te fundit te muajit Maj. Moderatori, mes tjerash, sjell nje rrefim unik ne Jubileun e Argjendte te karrieres se tij me nje set te ri fotografish si kjo. /Albaflashnews/

Gjira takes up cycling

Gjira Kajtazi ne biciklete

Handsome rebel of music world, singer Gjira Kajtazi, dressed in her special style, "(G)jeans" and trainers, combines well with her ​​bike too, with which she decided to do a city "Giro" (tour). The singer is expected to return soon in a collaboration with her ​​close friend, Argjentina Ramosaj, while she has in finishing her first album.
- - - - - - - - - - - -

Gjira ben nje "gjiro" me biciklete
Rrebelja simpatike e skenes muzikore, kengetarja Gjira Kajtazi, e veshur ne stilin e saj te vecante, "gjinse" dhe patika, kombinohet mire edhe me bicikleten e saj, me te cilen ajo vendosi ti bej nje "gjiro" qytetit. Kengetarja pritet te rikthehet se shpejti me nje bashkepunim me shoqen e saj te ngushte, Argjentina Ramosaj, ndersa ka ne perfundim e siper edhe albumin e saj te pare. /Albaflashnews/

Singer Ganja alongside Maksi as presenter in "Celesi Muzikor 8"...

Ganja dhe Maxi, bashkeprezantues ne "Celesi Muzikor 8"

An event like no other time with guests and above all with a super setup is already in the last details to come in the evening of 15 May. It is about the festival 'Celesi Muzikor 8' , where during the day of Monday, 3 days before the big final, the organizers have brought great detail from the presenters to the finalists of this night. Below you can read all surprises and details of this event .
The final night of the Festival ' Celesi Muzikor 8', to be held on May 15, 2014 , at the National Theatre of Gjilan, in live broadcast by ZICO TV.
From 19:00h begins the red carpet parade, and festival starts from 20:00h.
The hosts of the festival are singer Ganimete Abazi GANJA and presenter Maxim Gjokaj.
The festival this year is supported by the Municipality of Gjilan and Decan.
Songs proclaimed the winner of two main awards: Grand Prix PopFolk and Grand Prix Modern, will also win a music video by two video productions from Kosovo, ASHA and IMAGINE.
The Junior category is back this year.
Scroll further down for list of finalists.
- - - - - - - - - - - - - - -

Këngëtarja Ganja prezanton përkrah Maksit ‘Celësin Muzikor 8’, ja finalistët
Një event si asnjë herë tjetër me të ftuar dhe mbi të gjitha me një super organizim tashmë është në detajet e fundit për të ardhur në mbrëmjen e 15 Majit. Fjala është për festivalin ‘Celësi Muzikor 8’, ku gjatë ditës së hënë 3 ditë para finales së madhe organizatorët kanë sjellë detaje që nga prezantuesit e deri te finalistët e kësaj nate. Më poshtë vijnë të gjithë suprizat dhe hollësitë për këtë event.
Nata finale e Festivalit 'ÇELËSI MUZIKOR 8', mbahet me 15 Maj 2014, në sallën e Teatrit Kombëtar të Gjilanit, në transmetim të drejtëpërdrejt në ZICO TV HD.
Nga ora 19:00 fillon parakalimi në Tepihun e Kuq, kurse festivali fillon nga ora 20:00.
Nikoqirë janë këngëtarja Ganimete Abazi GANJA dhe prezantuesi Maksim Gjokaj.
Ky festival këtë vit mbështetet nga Komuna e Gjilanit dhe Komuna e Deçanit.
Këngët të cilat shpallen fituese të dy Çmimeve Kryesore: Çmimi i Madh PopFolk dhe Çmimi i Madh Moderne, fitojnë nga një videoklip nga dy produksionet kosovare ASHA dhe IMAGINE.
Këtë vit rikthehet prapë edhe kategoria për Junior
Finalistët janë këta: 

Ami and Ermal, partners in life and business

Ermali dhe Ami ne "Jo vetem mode"

So is the next title which is presented in the show "Jo vetem mode" on RTV Klan, with Floriana Garo, where a nice summary is presented of the life of the two very beloved characters of our TV screen, Ami and Ermal, who not only that are successful in their careers, but have known and managed to beautifully combine art, family and business. For more, we invite you to follow the video below!
- - - - - - - - - - - - - -

Ami dhe Ermali, partnere ne jete dhe biznes
Keshtu eshte titulli i radhes qe eshte prezantuar ne emisionin "Jo vetem mode" te RTV Klan, me Floriana Garon, ku ne nje permbledhje te bukur eshte paraqitur jeta e dy personazheve shume te dashur te ekranit, Amit dhe Ermalit, te cilet jo vetem se jane te suksesshem ne karrierat e tyre, por kane ditur dhe arritur qe te nderthurin bukur artin, familjen dhe biznesin. Per me shume, ju ftojme te ndiqni videon me poshte!Ami dhe Ermali Ami dhe Ermali Ami dhe Ermali Ami dhe Ermali

Monday, 12 May 2014

Morena, here's how she expresses love to her parent

Morena, perqafon forte babain e saj

This is the beautiful model, Morena Taraku, who not while ago also debuted on the music scene. While here we have a picture, a bit strange though, but with a sincere message: "You were the only one! You who in every step of my life were all that was ever missing ... Love you Dad." No doubt, her father has always been a great support for her, both financially and spiritually, but it seems as if the father has also a good support from her daughter, even as unexpected as this, from behind.
- - - - - - - - - - - - - 

Morena, ja si e shpreh dashurine ndaj prindit
Kjo eshte modelja e bukur, Morena Taraku, e cila pak kohe me pare debutoi edhe ne skenen muzikore. Ndersa ketu kemi nje foto, paksa te cuditshme, por me nje mesazh te sinqerte: "Ishe i vetmi Ti! Ti qe ne cdo hap te jetes time ishe gjithcka qe me mungonte... Love you Dad!". Nuk ka dyshim, babai i saj ka qene gjithmone nje mbeshtetje e madhe per te, si financiarisht ashtu edhe shpirterisht, por duket sikur edhe babai e ka nje mbeshtetje te mire nga vajza, qofte edhe e papritur si kjo nga mbrapa. /Albaflashnews/

Ermal, playful morning with his kids

Ermali me evladat e vet

A playful morning in Fejzullahu family: "Good morning! Me and my kids, the best in the world", writes Ermal Fejzullahu on Instagram. Probably for Art, Buna and Era, Ermal is no doubt, the best father in the world too, who besides successful career in music, has also created a very beautiful family indeed, together with his wife Ariana.
- - - - - - - - -

Ermali, kenaqet ne mengjes me evladat e vet
Nje mengjes lozonjar ne familjen Fejzullahu: "Miremengjesi! Une me evladat e mi ma te mire ne bote", shkruan Ermal Fejzullahu ne Instagram. Mesiguri qe edhe per Artin, Bunen dhe Eren, Ermali pa dyshim qe duhet te jete babai me i mire ne bote, i cili pervec karrieres se suksesshme ne muzike, ka krijuar edhe nje familje vertete shume te bukur, se bashku me bashkeshorten e tij Arianen.

PALOMA Magazine - 10th May 2014

Revista PALOMA - 10 Maj 2014

VIP headlines of the week from magazine " Paloma " ( 10 May 2014 )

Return to music of singer Greta Koci : Fame and success do not come by getting naked !
Big Brother; Jona says to Visar : I want everything that's yours! Kisses and hugs between the two
Matilda : I'm not jealous of Fatjoni ! He did well having fun without me! Staff make differentiations among residents
Blerta speaks, sister of Ardit: I'll tell you about all the difficulties he had in his life.
Engagement ring for Flori and Elvana
Hersi Matmuja : I gave my soul on Eurovision stage! I'm happy with my representation!
Valon Shehu at "war" with his brother Vigan and girlfriend Arberesha
Aferdita Dreshaj and Jakub Kindle, frantically in love
IN & OUT by Fatma Haxhialiu: Alfio , Juan and Miklovani on " Master Chef " ; Blendi Fevziu, Elhaida Dani ( IN) ; Picture of children at "Martyrs Cemetery" , "Hera e pare" at TKOB , Julie BB7 ( OUT )
On Scanner: The anticipated disappointment
To look alike world stars, great luck for Albanian artists : Sheriff Merdani as Tom Jones , Francesck Radi ad Adriano Celentano, Arif Ziberi ( Elite 5 ) as Bon Jovi , Vace Zela as Marinella , Ardit Gjebrea as Albano Carrisi , Rita Ora as Rihanna
Ardita Meni , presenter of "Kenga Ime" on TV Klan, the soprano: Television is passion, lyrical music - life profession
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Titujt VIP te javes nga Revista "Paloma" (10 Maj 2014)

Rikthimi ne muzike i kengetares Greta Koci: Fama dhe suksesi nuk vijne duke u zhveshur!
Big Brother; Jona i thote Visarit: Dua cdo gje tenden! Puthje dhe perqafime mes te dyve
Matilda: Nuk jam xheloze per Fatjonin! Mire beri qe u argetua pa mua! Stafi bente diferencime mes banoreve
Flet Blerta, motra e Arditit: Ju rrefej te gjithe veshtiresite qe ka kaluar ne jete.
Unaze fejese per Florin dhe Elvanen
Hersi Matmuja: Dhashe shpirtin tim ne skenen e Eurovizionit! E lumtur me perfaqesimin qe pata!
Valon Shehu ne "lufte" me te vellain Viganin dhe te dashuren Arbereshen
Aferdita Dreshaj dhe Jakub Kindle, cmendurisht te dashuruar
IN&OUT nga Fatma Haxhialiu: Alfio, Huani dhe Miklovani ne "Master Chef"; Blendi Fevziu, Elhaida Dani (IN); Fotoja e femijeve te Varrezat e Deshmoreve, "Hera e pare" ne TKOB, Xhuli BB7 (OUT)
Ne SKANER: Zhgenjimi i parashikuar
Te gjasosh me yjet boterore, fat i madh per artistet shqiptare: Sherif Merdani si Tom Jones, Francesk Radi si Adriano Celentano, Arif Ziberi (Elita 5) si Bon Jovi, Vace Zela si Marinella, Ardit Gjebrea si Albano Carrisi, Rita Ora si Rihanna
Ardita Meni, prezantuesja e "Kenga Ime" ne TV Klan, sopranoja: Televizioni eshte pasion, muzika lirike - profesion i jetes

Sunday, 11 May 2014

PANORAMA PLUS Magazine - 10th May 2014

Revista PANORAMA PLUS - 10 Maj 2014

VIP headlines of the week from magazine "Panorama Plus" ( 10 May 2014 )

Eli Fara: Secrets of my eternal youth !
Eneda Tarifa repulsed by transsexual in "Eurosong ", Kristi Pinderi insults her
Big Brother; Confides the wife: How I feel when Valeri's sexual orientation is commented
Juela Mecani: Short hair like boy were my dream , I'm still single
Mother speaks: Arditi doesn't mock with girls, he feels for Xhuli
Visar: Lori is "shemale", I made a mistake linking with her
Dissention between couples of BB7, after Xhuli, Ardit also tries with Lori
Mikela disappointed with Meridian: You told Jona you fancy her, I don't trust you anymore
Restored harmony between Fatjona and Matilda
Katerina meets the mighty of "Portokalli"
Kosovo's political leaders "hide" their spouses
Hersi , after losing in Eurosong, compared with Shakira for voice
Mirjeta Shala: Donald Trump chose me because I have original beauty
Arben Derhemi shares with wife emotions of premiere "Simon"
Luana Vjollca, nostalgic for the red color
Greta Koci: I came back strong in music, in PD we now have more work
Kamela Islamaj, in love with a boy outside the world of music
Blerta Rexha, the albanian who creates lyrics for global stars
Maximum fun in "Number Eight"
Korab Shaqiri bethrothed
Final of "Netet e Klipit" in Skopje, the evening of June 1 !
Ledri Vula shows talent as a director in his new video
Arian Cani celebrates birthday  entertained by topless ballerinas
Ben Blushi mimics Edi Rama, wears tie with flowers
Ogreni of " Big Brother ", having parliamentary life
Vesa and Big Basta , wedding plans this year
Teuta , daughter of former President Rugova , running as MP
- - - - - - - - - - - - - - - - -

Titujt VIP te javes nga Revista "Panorama Plus" (10 Maj 2014)

Eli Fara: Sekretet e rinise sime te perjetshme!
Eneda Tarifa revoltohet nga transseksuali ne "Eurosong", Kristi Pinderi e fyen
Big Brother; Rrefehet e shoqja: Si ndihem kur komentohen prirjet seksuale te Valerit
Juela Mecani: Floket e shkurter si djale ishin endrra ime, jam ende single
Flet e ema: Arditi nuk tallet me vajza, ai ndien per Xhulin
Visari: Lori nje "feshkull", gabova qe u lidha me te
Percarje mes cifteve te BB7, pas Xhulit, Arditi tenton edhe me Lorin
Mikela zhgenjehet nga Meridiani: I the Jones te dashuroj, s'te besoj me
Rikthehet harmonia mes Fatjonit dhe Matildes
Katerina takon te fortin e "Portokalli"-se
Drejtuesit politike ne Kosove "fshehin" bashkeshortet e tyre
Hersi, pas humbjes ne Eurosong, krahasohet me Shakiren per zerin
Mirjeta Shala: Donald Trump me zgjodhi mua sepse kam bukuri origjinale
Arben Derhemi ndan me bashkeshorten emocionet e premieres se "Simon"
Luana Vjollca, nostalgjike per ngjyren e kuqe
Greta Koci: Rikthehem fuqishem ne muzike, ne PD tani ka shume pune
Kamela Islamaj, e dashuruar me nje djale jashte botes se muzikes
Blerta Rexha, shqiptarja qe po krijon tekste per yjet boterore
Zbavitja ne maksimum ne "Number Eight"
Fejohet Korab Shaqiri
Finalja e "Neteve te Klipit" ne Shkup, mbremjen e 1 qershorit!
Ledri Vula shfaq talentin si regjisor ne klipin e tij te ri
Arian Cani feston ditelindjen, e argetojne balerinat topless
Ben Blushi imiton Edi Ramen, ve kollare me lule
Ogreni i "Big Brother", ben jete parlamentare
Vesa e Big Basta, plane per martese kete vit
Teuta, vajza e ish presidentit Rugova, kandidon si deputete

BLUETOOTH Magazine - 10th May 2014

Revista BLUETOOTH - 10 Maj 2014

VIP headlines of the week from the magazine "Bluetooth" (10 May 2014) 

Quarrel in Kosovo; Noizy's group beats up Skivi of Babastars with slappings
Shkendije Mujaj provokes with microphone and Cifteli 
Kristi Pinderi of LGBT public letter to Eneda Tarifa: I'm gay, you're incompetent! 
Matilda of BB7: I do not want to be seing as a betrayed woman! Eliminating resident: I have'nt thought about separation still
Finals of  "Netet e Klipit" in Skopje. Gala night on the evening of June 1! 
Ridvan Bode parking in the bus lane 
Klajda Gjosha excpecting a baby boy 
Real One call Diellza for a fight 
Sinan Hoxha broke the record, tickets sold three months prior to the concert in Australia 
Sabri Fejzullahu, birthday surprise for his wife 
Juliana: No male respected me as Arditi
Valeri: Arditi is metrosexual, hangs out with girls but does nothing
Jona: I don't trust the feelings of Arditi, he plays only because he needs the money! 
Lori: Jona eats men! 
Valeri: Meridian emerged dead cold from the meeting with fiancee 
Genta shooting her new video
- - - - - - - - - - - - - - - -

Titujt VIP te javes nga Revista "Bluetooth" (10 Maj 2014)

Sherri ne Kosove; Grupi i Noizy-t rreh me shpulla Skivin e Babastars
Shkendije Mujaj provokon me mikrofon dhe cifteli
Kristi Pinderi i LGBT, leter publike Eneda Tarifes: Une jam gay, ti je e paafte!
Matilda e BB7: Nuk dua te me shohin si grua te tradhtuar! Banorja e eliminuar: S'e kam menduar kurre ndarjen!
Finalja e "Neteve te Klipit", ne Shkup. Nata gala, mbremjen e 1 qershorit!
Ridvan Bode parkon ne korsine e autobuseve
Klajda Gjosha pret djale
Real One fton Diellzen per perleshje
Sinan Hoxha thyen rekord, shiten 3 muaj perpara biletat e koncertit ne Australi
Sabri Fejzullahu, surprize bashkeshortes per ditelindje
Juliana: Asnje mashkull s'me ka respektuar si Arditi
Valeri: Arditi metroseksual, rri me vajza po s'ben gje
Jona: S'besoj tek ndjenjat e Arditit, ben loje se i duhen leket!
Lori: Jona ha burra!
Valeri: Meridiani doli si varr nga takimi me te fejuaren
Genta xhiron videoklipin e ri