Welcome to Alba Flash News! The idea of this blog is to comment on relevant and interesting celebrity news & events, fun & entertainment, unique stories and more, in a concise and simple format without gimmicks. We bring you the latest news titles on albanian gossip and showbiz in a flash style. The blog supports english and albanian language. Enjoy!

Saturday, 9 November 2013

BLUETOOTH Magazine - 9th November 2013

Revista BLUETOOTH - 9 Nentor 2013
VIP headlines this week by magazine " Bluetooth " ( 9 November 2013)

Arbana Osmani: Here is what inspires me! Moderator releases in the market her recipe book . The money collected from the sales go in support for the stranded in North. Xhemi, Ledion and Ami : Our favorite food from the hand of Albana
Armina Mevlani likes Shkelzen Berisha as father
Genti left the "2XL". Completely melts group " The SHBLSH" . Zenelaj accepts the offer of " Agon ", soon in presentation beside Saimir Kodra
Hobbies of VIPs ! 18 public personalities tell about their hobbies: Eli Fara , Altuna Sejdiu , Roland Hysi , Bledi Strakosha , Ingrit John , Anjeza Branka , Leonora Jakupi, Dafina Zeqiri, Gerti Bogdani, Indrit Fortuzi , Argentina Ramosaj, Enada Hoxha , Amarda Toska , Genta Ismajli, Castro Zizo , Inis Gjoni , Sony NRG , Evi Reci
Fans: We want " Elite 5 " at Eurovision
Xherdan Shaqiri declared man of the year for 2013
Bleona: I want to stay always young
Lyrical Son introduces girlfriend
Eliza Dushku , among women with the most beautiful legs in the world
Shkendije Mujaj : The want to copy me, but I'm out of reach
Behind the scenes of " Dancing With The Stars " : A colorful jury, Rike puts her own makeup; All are in anxiety; Arben Derhemi shirty, A kiss from Flaka ; Jonida and Armina try dancing
- - - - - - - - - - - - - - -

Titujt kryesore VIP te kesaj jave nga Revista "Bluetooth" (9 Nentor 2013)
Arbana Osmani: Ja cfare me frymezon! Moderatorja nxjerr ne treg librin me receta gatimi. Parate e mbledhura nga shitjet shkojne ne ndihme te te ngujuarve ne Veri. Xhemi, Ledioni dhe Ami: Ushqimet tona te preferuara nga dora e Albanes
Armina Mevlani pelqen Shkelzen Berishen si baba
Genti iken nga "2XL". Shkrihet plotesisht grupi "The SHBLSH". Zenelaj pranon oferten e "Agon", se shpejti ne prezantim krah Saimir Kodres
Hobet e VIP-ave! 18 personazhe publike rrefejne pasionet: Eli Fara, Altuna Sejdiu, Roland Hysi, Bledi Strakosha, Ingrit Gjoni, Anjeza Branka, Leonora Jakupi, Dafina Zeqiri, Gerti Bogdani, Indrit Fortuzi, Argjentina Ramosaj, Enada Hoxha, Amarda Toska, Genta Ismajli, Kastro Zizo, Inis Gjoni, Sony NRG, Evi Reci
Fansat: Duam "Elita 5" ne Eurovizion
Xherdan Shaqiri shpallet mashkulli i vitit per 2013-ten
Bleona: Dua te jem gjithmone e re
Lyrical Son prezanton te dashuren
Eliza Dushku, nder femrat me kembet me te bukura ne bote
Shkendije Mujaj: Duan te me kopjojne, po s'me arrijne dot
Prapa kuintave te "Dancing With The Stars": Nje juri plot ngjyra; Rikja lyhet vete; Te gjithe ne ankth; Arben Derhemi me nerva; Nje puthje nga Flaka; Jonida dhe Armina provojne kercimin

Friday, 8 November 2013

Lirigzon Karaqica, a new promising voice from Sweden

Lirigzon Karaqica by Mirton Xhekaj
He is only 14-years old and has just launched his first music video. Its about a charming boy, Lirigzon Karaqica, who was born and lives in Sweden, a country that so far has brought many young talents from the Albanian diaspora. He's involved with music since age 7 and was distinguished for his unique voice through singing in Swedish schools. He is also a skilful instrumentalist, plays guitar, piano and even very beautifully, the albanian cifteli. Video of his song "Here Alone", composed by Jeton Berisha with visual realization by "M Production", is receiving many likes on Youtube, whereas Lirigzon has told exclusively for us that music and singing are his passion and in the future he is going to surprise us with new projects.


- - - - - - - - - - -

Lirigzon Karaqica, nje ze i ri premtues nga Suedia
Eshte vetem 14-vjecar dhe sapo ka realizuar videoklipin e tij te pare. Eshte fjala per djaloshin simpatik, Lirigzon Karaqica, i cili ka lindur dhe jeton ne Suedi, nje vend qe deri me tani ka sjell shume talente te rinj shqiptare nga diaspora. Merret me muzike qe nga mosha 7 vjecare dhe eshte dalluar me zerin e tij te vecante duke kenduar neper shkollat suedeze. Eshte poashtu nje instrumentalist i shkathet, i bie gitares, pianos dhe besa shume bukur edhe ciftelise. Video kenga e tij "Here alone", me komponim nga Jeton Berisha dhe realizim vizuel nga "M Production", po merr pelqime te shumta ne Youtube, derisa Lirigzoni tregon enkas per ne se muziken dhe kendimin e ka pasion dhe ne te ardhmen do na befasoj me projekte te reja. /Albaflashnews/

The newest feminine product "Pickla"

"Pickla" nga Vizatime Shqip

The history of animated film in Albania traces back from 1975 and is dedicated mainly to children and youths. In fact, Albania organizes every year the international festival "Rozafa AnimFest" dedicated to this cinematography genre. But these days we are witnessing a daring initiative, animated film for adults, in the style of the American television series "South Park" where the language used is crude and uncensored. Here we bring you an animated episode from the company called "Vizatime Shqip" which opened an official channel on Youtube where they have posted their latest works. Note, due to the language used, this is not recommended for children.


- - - - - - - - - - - 

Produkti me i ri shqiptar per femra "Pickla"
Historia e filmit te animuar ne Shqiperi daton qe nga viti 1975 dhe kryesisht i eshte dedikuar femijeve dhe te rinjeve. Ne fakt Shqiperia organizon cdo vjet festivalin nderkombetar "Rozafa AnimFest" qe i dedikohet ketij zhanri kinematografik. Por keto dite jemi deshmitar te nje nisme te guximshme, filmit te animuar per te rritur, ne stilin e serialit televiziv amerikan "South Park" ku perdoret gjuhe banale dhe e pacensuruar. Ju sjellim ketu nje episode te animuar nga kompania e ashtuquajtur "Vizatime Shqip" te cilet kane hapur nje kanal zyrtar ne Youtube ku kane postuar punimet e tyre te fundit. Veni re, per shkak te gjuhes se perdorur, nuk preferohet per femije.

How to live longer, according to the 256 years old Chinese

Mixha Fazli

Chinese Li Ching Yuen, believed to have been the oldest man in the world, known ever. He died in 1933, at the age of 256. He has continuously practiced herbalism and martial arts and it was said that he himself has explained his longevity in one sentence: "Stay tranquil mind, sit like a tortoise, walk sprightly as pigeon and sleep like a dog." Of course, it is believed that in this case, internal alchemical and herbal components that he has used, have played a role. During his life, he had 23 wives and has left more than 200 descendants.

Read more at Wikipedia:

Times in 1933:
- - - - - - - - - - -

Si te jetosh gjate, sipas kinezit 256 vjecar
Kinezi Li Ching Yuen, besohet te kete qene njeriu me i vjeter ne bote, qe dihet ndonjehere. Ai ka vdekur ne vitin 1933, ne moshen e tij 256 vjecare. Ne menyre te vazhdueshme ka praktikuar herbalizmin dhe artet marciale ndersa thuhet se ai vete ka shpjeguar jetegjatesine e tij me nje fjali: "Rri mendje qete, qendro si breshke, ec me shpejtesi si pellumbi dhe fle si qen". Natyrisht, besohet se ne kete rast, rol ka luajtur edhe gjendja e brendshme alkimike dhe komponentet herbale qe ai ka perdorur. Gjate jetes se tij, ai ka pasur 23 gra dhe ka lene me shume se 200 pasardhes.

Man emerges alive from the grave


In scenes that recall horror movies with "Zombies", a Brazilian is extracted from the grave alive. It is said that a woman who had visited the cemetery, has seen how a living man was trying to emerge from a grave. And then notified police who initially did not believe the story. It is believed that man has been embroiled in a quarrel with the aggressors, who supposed him dead and tried to hide his body in the cemetery. But, fortunately for this man, it seems the lord had other plans for him.


- - - - - - - - - - - -

E nxjerrin te gjalle nga varri
Ne skena qe te kujtojne filmat horror me "zombie", nje brazilian eshte nxjerre i gjalle nga varri. Thuhet se nje grua e cila kishte vizituar varrezat, ka pare si nje njeri i gjalle po tentonte te dilte nga nje varr. Me pas ka lajmeruar policine te cilet fillimisht nuk i besonin ketij tregimi. Besohet se njeriu ka qene i ngaterruar ne nje sherr me agresoret, te cilet e menduan si te vdekur dhe u munduan ta fshihnin trupin e tij ne varreza. Por, fatmiresisht per kete njeri, duket sikur zoti ka pasur plane te tjera per te.

Thursday, 7 November 2013

Rita Ora honored with a glamorous award...

Rita Ora merr cmimin "Muzikantja e Vitit 2013"

Rita Ora appeared stunning and has received numerous compliments for the dress, in an important annual event that awards prizes for successful women from different fields of showbiz world as cinematography, fashion, music, television, etc.. It's about "Harper's Bazaar Woman of the Year Awards", which was held on Tuesday 5 November in London, where Rita was awarded the "Musician of the Year 2013" for her achievements in the field of music. Rita has not hidden enthusiasm for this award by posting a picture with the trophy in hand. "Now I am real woman! I spent an amazing night. Harper's Bazaar Thank you for making me" Woman of the Year ", truly an honor", the singer wrote on Instagram.
 - - - - - - - - - - - -

Rita Ora, nderohet me nje cmim glamuroz...
Rita Ora
eshte paraqitur mahnitese dhe ka marre komplimente te shumta per fustanin, ne nje eveniment vjetor te rendesishem qe ndan cmime per femra te suksesshme nga fusha te ndryshme te botes se showbiz-it, si kinematografi, mode, muzike, televizion etj. Fjala eshte per "Harper's Bazaar Woman of the Year Awards", qe eshte mbajtur te marten me 5 nentor ne Londer, ku Rita ka marre cmimin "Muzicientja e Vitit 2013" per arritjet e saja ne fushen e muzikes. Rita nuk ka fshehur entuziazmin per kete cmim duke postuar nje foto me trofeun ne dore. "Tani jam grua e vertete! Kam kaluar nje nate te mahnitshme. Falemnderit Harper Bazaar qe me bete "Gruaja e vitit", vertete nje nder i vecante!", ka shkruar kengetarja ne Instagram.

Monday, 4 November 2013

Rita Ora, a successful presenter [VIDEO]

Rita Ora, prezantuese e "Teen Awards 2013"

Rita Ora has successfully presented "BBC 1 Teen Awards 2013" that was held yesterday in the "Wembley Arena" in London. She was excellent alongside colleague, Nick Grimshaw and as always she has been very special with her wardrobe. The fans were super excited with her ​​appearance on the red carpet wearing a white fluffy dress "Marchesa", where she was greeted as princess. And then on stage, as in song, and the presentation, Rita was excellent and was met with positive ovations from the audience. "Teen Awards! I spent the best time ever! At first I was nervous, but by the end I didn't want to leave. Congratulations to all the winners ..." Rita wrote on her social network.
- - - - - - - - - - - - 

Rita Ora, nje prezantuese e suksesshme
Rita Ora ka prezantuar me sukses "BBC 1 Teen Awards 2013" qe u mbajt dje ne "Wembley Arena" te Londres. Ajo ka shkelqyer krahas kolegut te saj,Nick Grimshaw dhe si gjithmone ka qene shume e vecante ne veshjet e saj. Fansat kane qene super te entuziazmuar me paraqitjen e saj ne tapetin e kuq e veshur me nje fustan te bardhe me pupla "Marchesa", ku ajo eshte pritur si nje princeshe. Dhe pastaj ne skene, si ne kendim, ashtu edhe ne prezantim, Rita ishte e shkelqyeshme dhe eshte percjellur me ovacione pozitive nga publiku. "Teen Awards! Kam kaluar kohen me te mire ndonjehere! Ne fillim isha ne siklet, por ne fund nuk doja te ikja. Urime te gjithe fitueseve...", ka shkruar Rita ne rrjetin e saj social. /Albaflashnews/

Sunday, 3 November 2013

Besarta Krasniqi, returns with a new song

Besarta Krasniqi, rikthehet me kenge te re

The singer of the hit "Femrat Si Une", Besarta Krasniqi, has ready for launch her new RnB project titled "Cdo Nate". We learn that the song is written and recorded in the studio "EK Music" and will be launched on December 11th on her official youtube channel. Besarta lives in Kassel, in Germany, but is often present on albanian scene and is distinguished for her vocal and special interpretation.
- - - - - - - - - - -

Besarta Krasniqi, rikthehet me nje kenge te re
Kengetarja e hitit "Femrat si une", Besarta Krasniqi, ka gati per skene projektin e saj me te ri te zhanrit RnB, me titull "Cdo nate". Mesojme se kenga eshte kompozuar, aranzhuar dhe incizuar ne studion "EK Music" dhe do te lancohet me daten 11 dhjetor ne kanalin e saj zyrtar ne youtube. Besarta jeton ne Kassel te Gjermanise por eshte shpesh e pranishme ne skenen shqiptare dhe dallohet per vokalin dhe interpretimin e saj te vecante.

PALOMA Magazine - 2nd November 2013

Revista PALOMA - 2 Nentor 2013
VIP headlines this week by magazine " Paloma " ( 2 November 2013)

Alban Skenderaj, the real reasons why Miriam left Dancing ... ?
Holta Dulaku: Miriam, a talented girl but she must manage her own talent
Miriam Cani : Due to a misunderstanding everything broke down
Erand Sojli, leaves the "Portokalli" after a debate with director
Genta Gjalpi, with more sexy photos
Elona Xara of BB6 : I'm single, men today have alot of appetite ...
Vivian Canaj, famous Albanian model in Germany: How lucky to pose for Roberto Cavalli
Albano Bogdo: I hate Ermal Mamaqi. He is a businessman who in his free time deals with art
Semi Jaupaj : Farewell teens, now I'm a grown up woman ! Marriage to Bojken, doesn't scare me!
Aferdita Dreshaj, flirts with Czech athlete
VIPs for Halloween
Rike Roci ends in hospital after " Dancing ... "
Behgjet Pacolli honors Nexhmije Pagarusha
Albanian composes a new hit of Eminem and Rihanna
Norah Istrefi chooses "Magis Song" over DWS
2po2 : Love for my wife, the most beautiful thing I have in my life
By Niko Komani: Who said that Halloween lasts only until the date 31? Tirana now celebrates not one day , but 7 days !
IN & OUT : Gjyste Vulaj, Amarda Toska, Semi Jaupaj ( IN); Speculations for nude Elvana, News about Dafina & Rita Ora , Zajmina ( OUT )
On Scanner: What is expected this year from " Dancing With The Stars "
VIPs and charity: Couple Ermal Mamaqi - Amarda Toska , Kledi Kadiu, Rita Ora, Lorik Cana, Vesa Luma , Sinan Hoxha, Ermal & Noizy & Mc Kresha & Blero concerts , Eliza Dushku
- - - - - - - - - - -

Titujt kryesore VIP te kesaj jave nga Revista "Paloma" (2 Nentor 2013)

Alban Skenderaj, arsyeja e vertete perse Miriami u largua nga Dancing...?
Holta Dulaku: Miriami, vajze e talentuar por duhet ta menaxhoje vete talentin
Miriam Cani: Per shkak te nje keqkuptimi u prish gjithcka
Erand Sojli, largohet nga "Portokalli" pas debateve me regjisorin
Genta Gjalpi, me te tjera foto seksi
Elona Xara e BB6: Jam single, meshkujt e sotem kane shume oreks...
Vivian Canaj, modelja shqiptare e famshme ne Gjermani: Sa me fat te pozosh per Roberto Cavall-in
Albano Bogdo: E kam inat Ermal Mamaqin. Ai eshte biznesmen qe ne kohen e lire merret me art
Semi Jaupaj: Lamtumire adoleshence, tani jam nje femer e rritur! Martesa me Bojkenin nuk me tremb!
Aferdita Dreshaj, flirton me sportistin cek
VIP-at per Halloween
Rike Roci perfundon ne spital prej "Dancing..."
Behgjet Pacolli nderon Nexhmije Pagarushen
Nje shqiptare kompozon hitin e ri te Eminem dhe Rihanna
Nora Istrefi zgjedh "Kengen Magjike" ne vend te DWS
2po2: Dashuria per bashkeshorten, gjeja me e bukur qe kam ne jete
Nga Niko Komani: Kush tha qe Halloween zgjat vetem deri ne daten 31? Tirana tani feston jo nje dite, por 7 dite!
IN&OUT: Gjyste Vulaj, Amarda Toska, Semi Jaupaj (IN);Spekulimet per Elvanen nudo, lajmi Dafina & Rita Ora, Zajmina (OUT)
Ne SKANER: Cfare pritet kete vit nga "Dancing With The Stars"
VIP-at dhe bamiresia: Cifti Ermal Mamaqi - Amarda Toska, Kledi Kadiu, Rita Ora, Lorik Cana, Vesa Luma, Sinan Hoxha, Noizy&Ermal Fejzullahu&Mc Kresha&Blero koncerte, Eliza Dushku